KUIDAS SÜNDIS PEKO JA TSIRGU HÕBEDAST MAAGILINE KAELAKEE

See kaelakee on inspireeritud Seto ehetest, Seto jumalast Pekost ja
Hingelinnust meie soomeugri rahvamütoloogias.

foto Igorifoto, modell Siiri Salin


See kaelakee on inspireeritud Seto müntidega ehetest, Seto jumalast Pekost ja Hingelinnust meie rahvamütoloogias. („Tsirk” tähenab „lindu” seto keeles). Setomaal on ehtematerjalina kasutatud enamasti hõbedat, ajast aega. Hõbedal usuti olevat kaitsev ja maagiline jõud, ka raviv. Tõesti, hõbedaioonidel ongi antibakteriaalne toime. 


Ja hõbeehteid peab Seto naisel olema palju, Setu naist peab enne olema kuulda kui näha. Ka see kee kiliseb aeg-ajalt liigutades kaunisti. Peko toob viljakust ja head õnne, hingelinnud lendavad südamest südamesse, hingest hinge, siit ilmast sinna ilma. Linnud on vabaduse ja armastuse sümbolid. Eks ole ka tõeline armastus kahe hinge vahel vaba ja metsik ja õrn, vabatahtlik oma väe jagamine, kiirgab tähelend läbi elu, koos!


Kaelakees on ka mitmeid graveeritud südameid ja helkivaks taotud eri suurustes täiskuusid. Täiskuu on maagiline ja lummav aeg ja Kuud seostatakse oma salapära ja muutlikkuse tõttu just Naisega ja naiselikkusega. See kaelakee on väga kerge ja helge kanda, nii erilistel täiskuu-rituaalidel kui ka igapäevaselt, kui tunned, et vajad väge juurde, tahad tunda end kauni ja erilisena!

Seto ehteid ja muid rahvuslikke ehteid enam igapäevaselt ei kanta – kuigi ju võiks, - ehk oma erilisuse, kinnitusviiside(sõlg), suuruse ja raskuse pärast. Ja kas rahvuslikke ehteid tuleks kanda ainult rahvarõivastega? Ma arvan, et mitte. See kee on heaks võimaluseks tunda ikka sidet meie rahvapärandi ja Setomaaga, kaasaegses ehtekunsti võtmes.


Kaelakee on valmistatud 925 prooviga hõbedast Eesti ehtekunstniku Elo poolt käsitööna, meistritööna EHE ELO pisikeses ehteateljees Võrus.  Nii Pekoga ripats, Hingelinnud, südamed kui hõbedased täiskuud on käsitsi juveliirisaega 0,5-0,6 mm paksusest hõbeplekist välja saetud. Kujundite servad on viilitud ja lihvitud siledaks. Et ripatseid saaks riputada, on neisse puuritud augud, aukude servad on viilitud ja lihvitud. August läbiminevad rõngad on kinnijoodetud, et ripatsid kogemata kaotsi ei läheks. Peale jootmist tuleb ehe alati puhastada sidrunhappevees. Keti taha joodetakse lukk ja kinnitus. Kujundite pinnad on mitme liivapaberiga üle lihvitud, et hõbeda pind oleks sile ja hiljem poleerituna läikiv. Kõige lõpuks on tehtud väikeste nugadega ehk stihlitega graveeringud lindudele, Pekole, südametele ja ühele täiskuule. Täiskuud on ka vahepeal taotud helkivaks. Peale graveerimist lihvitakse graveeringu teravad servad liivapaberiga uuesti maha ja poleeritakse ehe läikivaks.


Täiskuude väljasaagimine

Hingelindudel saad valida nelja eri mustri vahel. Salajane Siksakmuster, Kaitsev Ussimuster, Ilma loomine ja taotud helkiva pinnaga lind.


Kaelakee juurde sobivad Hingelindudega kõrvarõngad leiad siit

Kui tunned, et see kaelakee kõnetab Sind, räägib Sinuga ja on just Sinu hinge oma, siis enda kaelaehte saad tellida SIIT


Kommentaarid 2

CyShNxaufmt 27. aprill 2022
kzxUhGTHlZ
ywmXlMPczHTVA 27. aprill 2022
rTNSEzAtiDkCo
Email again:

Eelmine

LUGU SELLEST, KUIDAS ME KÄISIME PÄIKESETÕUSUL KAKERDAJA RABAS EHE ELO EHTEID PILDISTAMAS

Järgmine

RAHVA OMA PÄRIMUS

Jaga seda artiklit