KUST TULEB EHTEKUNSTNIKU INSPIRATSIOON?


  
Aeg-ajalt keegi ikka küsib – kust sa inspiratsiooni saad? Kust tulevad EHE ELO ehete loomiseks ideed ja mõtted? Kust ja kuidas sünnivad kõik need kaunid ja erilised hõbedased kõrvarõngad ja kaelakeed, käevõrud ja ripatsid, sõledja prossid?
Selline küsimus ajab mind tegelikult alati kimbatusse...            
Selline küsimus ajab mind tegelikult alati kimbatusse - sest korralikku ühte lausesse kokkuvõetavat vastust ei olegi. Ideedest ei ole küll kunagi puudus, mõtteid on miljon, puudu on ajast ja toatäiest väikestest päkapikkudest, kes kõik mu ideed tsiuhti materjali valaks!


        Loodus inspireerib alati!Ideed tulevad igalt poolt. Õhust. Elust. Tunnetest. Armastusest ja armumisest. Metsast ja mere äärest, rabalauka tumedast pehmest veest ja kõrgest ääretust tähistaevast me kohal sumedal augustiööl. Luuletustest ja loetud raamatutest, mis puudutavad ja jäävad hinge helisema. Muusikast, mis viib kuhugi kaugele ära... Ammu loetud ja kuuldud muinasjuttudest, neist illlustratsioonidest muinasjuturaamatutes, mida väiksena sai vaadatud. Kas ma toona ka lugeda juba oskasin, selles pole küll enam kindel....aga pildid sööbivad mällu, sügavale. Ja ideed tulevad ka Eesti rahvapärimusest ja fenno-ugri rahvaste mütoloogiast. Kindlasti mõjutab ka nähtud kunst ja nähtud ehted. Olen oma teel kohanud inimesi, kes on mind puudutanud rohkem kui mõned teised.


       töölaud ja joonistused

Mul on hea sõber, kes mind esimest korda kohates ütles(see oli umbes 6 aastat tagasi), et peaksin tegema rahvuslikku ehet. Olin enamvähem just Soomest Eestisse kolinud, ehtekunstikool veel värskelt meeles. Tuleb teha kunsti! Minu mõtted olid rahvuslikkusest valgusaastate kaugusel ja nii otsustasin endamisi, et issand, mees, sa ei jaga küll asjast mitte midagi! (seda ma talle toona ei öelnud, nii et sõbrad meist said hiljem ikkagi) Aga ennäe imet, tal oli õigus! Praegu tunnen, et Eesti rahvapärand on põhjatu varasalv ja loomeallikas. Kõik muistsed kirjad ja mustrid, lood ja jutustused, regilaul ja rahvaluule, uskumused ja muinasjutud, muistne tarbekunst ja ajaloolised ehted, rõivad ja kombed on samas kodused ja tuttavad, aga ka alati üllatavad ning lõpmatult inspireerivad. 


         töölaud ja visandid, hõbe ja valmis ehted...


Praegu inspireerivad ka kõik muude rahvaste ja kultuuride iidsed ja just traditsioonilised ehted. Ehtekunstikooli ajal oli rõhk sellel, et tuleb teha võimalikult uut ja ennenägematut asja, kasutades ebatraditsioonilisi ja kaasaegseid materjale. Praegu tahan lihtsalt teha oma asja, hoolimata maailma trendidest. Olen leidnud, et hõbe on imeline, kaunis ja eestlastele muistsetest aegadest omane väärismetall, millesse on hea oma ehteideid sisse istutada. Kullast ehteid valmistan ka, kuld on soe ja rikkalik, aga kuna ta on lihtsalt niipalju hinnalisem, siis teen kuldehteid ainult tellimuse peale. Võid tulla ka oma kullaga, siis on ehte hind palju soodsam. Väärismetall ei kaota ka kunagi oma väärtust ja neid ehteid saad alati edaspidi pärandada oma lastele ja lastelastele.Üks suurimaid inspiratsiooniallikaid on loodus. Mulle meeldib väga metsas käia, ilma kohe ei saa. Õnneks on ta lähedal, kiviga visata! Kui mitte iga päev, siis vähemalt iga teine päev või vähemalt iga nädal pean metsavaikust kuulama minema. Mets tõmbab mõttevilinast tühjaks... ja siis paari tunniga laeb jälle täis. See on üsna maagiline tunne. Kuidas võib tühi olla täis? Sellele oskab ilmselt taoism vastata... Või meie Maagiline Mikita:D 


Metsas on nii palju imelisi vorme, värve ja varjundeid! Päikeselaike samblal...sillerdav oja nagu tantsiksid seal haldjad, üll vaid hõbeehted...Või on ehk sinna tõesti muistseid hõbeaardeid heidetud? Hõbepada, kullapada...nende kohta on palju lugusid ja muistendeid. Ja eks neid muistseid leide tuleb kogu aeg maapinnale ka. Põdrasamblikke, sõnajalgu ja maasikalehti korjan pea iga kord üles, vahel jõuavad nad raamatukaante vahele kuivama ja sealt vahel ka ehetesse. Looduses on nii palju imelisi, huvitavaid ja ilusaid taimi ja lilli, neist saab veel väga palju erinevaid ehteid ja ehtekooslusi! Inspiratsioon ei saa küll kunagi otsa!
Varem lugesin palju Doris Kareva luulet ja Kaplinski oma. Hiljem lisandusid Rumi ja Laoze...ja paljud teised. Luuletustes on igal sõnal nii suur kaal, iga sõna loob pildi, on aken kuhugi mujale maailma, on uks kuhugi mujale... Samamoodi on ka muusikaga. Mari Kalkun ja Eesti folkmuusika, ortodoksne kirikumuusika ja Arvo Pärt, rõõmsad latiinorütmid ja maailmamuusika, eesti regilaulud ja meie koorimuusika – kõik on põimunud ja mõjutanud. Tegelikult on kõige parem töötada vaikuses. Siis on kuulda oma mõtteid...mis lähevad lendama ja teevad kuhugi teise ilma pesa. Ja pesast koorubki Hingelinnu ehtekollektsioon...või meie esivanemate muistse väega ja mustritega hõbedane ripats, kaelakee, sõrmus...


         Töölaual - visandid, inspiratsioon...


Üks tehnika, mis mulle väga meeldib, on õhukesse hõbeplekki või ka luu sisse miljoni pisikese augu puurimine. Selliseid ehteid tegin juba kooliajal. Palju pisikesi auke hõbeehtes moodustavad mustri, mängivad valguse ja varjuga, lasevad päikest läbi ja teevad ehte õhuliseks ja pitsiliseks. Nad meenutavad mulle kastepiisku värskel suvehommikul ämblikuvõrkudel, augustikuu tähise tumeda taeva tähti, üraskite radu puu sees. Need ehted on väga poeetilised ja õrnad nagu liblika puudutus Su käel..

Vahel tuleb käia muuseumis vanu ajaloolisi ehteid uurimas. Siin ERM-i setu sõled. Küll on uhked ja suured!

Enamasti ilmselt mõtlen kõigepealt välja vormi ja vormi suuruse – lind ja liblikas, rist ja kaheksakand...ja siis hakkan temasse elu sisse puhuma ja teda mustritega täitma. Mõni ehe võtab ikka aastaid aega. Algul oli pross, siis sai kaelakeeks. Ka kollektsioonidega on nii – kui juba teen ühe ehte, siis mõte läheb kohe kappama ja ma näen vaimusilmas, kui palju eri versioone siit ühest linnukesest saaks! Suur kaelakee! Ripats! Käevõru! Ja veel ja veel.. Ja pärlitega! Aga enamasti on mul hõbedat olemas teatud määr ja kuhugi tuleb piir vedada. Ettevõtlusmaailmas öeldakse, et ideid on kõigil jalaga segada, teostus on see, mis loeb. Nii ma siis joonistan eri verioone ehtest üles, nii mõtted ei kao. Tegelikult tuleb suur osa uutest mõtetest just tehes. Võib-olla on sellest natuke raske väljastpoolt aru saada. Aga nii see on. Kätel ja silmadel oleks justkui oma teadmine sellest, kuidas asjad peaksid olema ja võiksid olla. Kui loomisvoo sisse ära saab, siis kaob aeg, meel on rahul ja õnnelik, et saab olla, luua ja mängida.

Sõle loomine on pikk teekond. Peale valmimist tema elutee tegelikult alles algab.

Ma arvan, et ilmselt on igasugune kunst ja loomine oma loomult mäng. Mängus on selged reeglid ja piirid( materjal ja selle võimalused, viiul ja tema hääl, maja arhitektuur ja füüsilised nõudmised, lõuendi suurus). Aga vahel muidugi reegleid rikutakse...sest mängija meel on uudishimulik.

           foto/modell Anette Konksi


Hingelindudega ehteseeria puhul tahtsin teha kõigepealt linnu, tsirgukõsõ. Südamete, ristide ja ringide, kaheksakandade ja liblikatega ehetega on sama lugu. Ma võtan tuttava ja äratuntava vormi ja siis vaatan, mis sellega teha annab. Siis ma hakkan looma, mängima...omamoodi. Otsin seda oma nägemust, oma vaatenurka mängu piirides. Meie esivanemad uskusid, et selle meie nähtava maailma taga on hingemaailm ja nii usun tegelikult ka mina. Lind ja liblikas kui hinge sümbolid, hinge saadikud ühest ilmast teise. Rist, romb, ring ja kaheksakand kaitsevad, toovad õnne. 

Käsitsi graveerimine on väga põnev ja palju võimalusi pakkuv tehnika, mida olen viimase aasta jooksul õppinud ja teinud. See on aeglane ja meditatiivne protsess, kuna iga joon ehtel on loodud väikseid nugasid – stihleid kasutades üks ühe haaval. Graveeringuga saab ehtesse luua terve oma maailma! Taimed ja loomad, ornamendid ja mustrid ja märgid....kõik on võimalik!        Linnuga ripatsi graveerimine

Kõige minimalistlikum ja lihtsam on võib-olla TÄISKUU ehtekollektsioon, kus olen ümmargused hõbekettad tagunud särava helkleva pinnaga pisikesteks ja suuremateks täiskuudeks Sinu kõrva ja kaela. Need ehted sobivad lihtsuse võlu hindavale naisele. Kõige pisemaid kõrvarõngaid on lihtne kanda igapäevaselt, suuremaid kõrvarõngaid ja kaelakeed peole või vastuvõtule minnes.        TÄISKUU kaelakee


Viimasel ajal olen teinud palju ka Seto ehteid, just kaalakõrdasid ja pikemaid keesid. See on nii põnev ja värviline kultuur oma paljude hõbeehete, seto leelo ja meestekoorilauluga, värviliste rahvarõivaste, õigeusu kiriku ja meie maarahva muistsete uskumustega, uma keele ja meelega. On rõõm olla selles oma ehete kaudu osaline! Kuna tegemist on traditsiooniliste ehetega, siis on siin oma reeglid vormi, materjali ja tehnika osas, aga samas sõltub lõpptulemus ikkagi ehte kandja soovidest ja hõbesepa nägemusest.         foto Elo Uibokand


       Minu valmistatud esimene setu sõlg. Rahvuslikke ehteid valmistan vanade ajalooliste ehete põhjalt, aga samas on ka siia võimalik põimida erilisi ja tellijale omaseid mustreid.


valmis Seto kaalakõrd

Kokkuvõtvalt võib öelda, et inspiratsiooniallikaid on mitmeid ja ära ei kuiva nad õnneks küll kunagi, seda ohtu ei ole. Ehteid on rõõm teha, on rõõm luua ilu. Ja hingel hakkab nii soe, kui ma näen, et Sind mu ehted puudutavad ja Sa tahad neid kanda. Oluline on see tunne, mis Sul tekib. Ehted võivad anda Sulle hea ja kerge-helge meele, panna Sind tundma end väga kauni ja naiselikuna, anda jõudu ja kaitset, tuua Sinuni meie esivanemate muistse maailma väe.


           foto/modell Anette Konksi
Kommentaarid 29

pYcFtwdlxBaNVIgk 24. november 2020
YKVmyGbJFjZp
xEONwGSFPZvfT 24. november 2020
SWuPdIrTteLmfRY
bZlLxavPFhgDCXO 17. märts 2022
adPHonflwWrIEY
ovwPSxhB 17. märts 2022
QEUsqhgSuozp
JqroatRHQK 4. märts 2022
YZIuaRGiWbdrcsS
fBcdlwgFpIv 4. märts 2022
YinePkLhXfVMr
eBFJOMqKoi 14. november 2021
jQcwlBHozLkImG
tilAwRKPmIbu 14. november 2021
hRUigIBSrejZz
FhVOujado 24. august 2021
BkcfLTqzG
xXGQFcNdePS 24. august 2021
eJEyUpoithnVS
RsvyaUxDrpPNgm 9. august 2021
oMRbzijwduyt
wEYmOgAakpyUQNbf 9. august 2021
sBPVKmbr
JcyLtYgCsZkreA 26. juuli 2021
tghGLZYs
vsqcjNYOALftIy 26. juuli 2021
xiSXbZWY
pZuWSDizyX 1. juuni 2021
FvLsUGYrphRKA
wDERFAqG 1. juuni 2021
mhZbqzXGHOEjdUKY
oDhGFVUZykJg 20. aprill 2021
biMLpPehTXy
EQNnclgrhvx 20. aprill 2021
fxgBdiyntOb
HRfoJuQLpOTDsz 17. märts 2021
LxARWacB
AHwBSlViKc 17. märts 2021
DCWVhgzPysdt
SKIrdRFtUW 5. märts 2021
jmZUKoVSJHT
ZEHcnwfJxkOhGuI 5. märts 2021
EQIgFyUlfudm
EbaThyHdgn 20. veebruar 2021
euSoCdNszLIxHE
ypBEJieFOh 9. jaanuar 2021
jpyKoPnVkxHJ
OKPqpJlU 9. jaanuar 2021
WYybicQJGqDdRnUS
nzmdGthLI 25. detsember 2020
IiKQvqCmenw
gqOxrHKBTnsVYj 25. detsember 2020
tmQsSwafH
YIJPxyMu 10. detsember 2020
yPWuECYgmihD
mLKZsqHwyJSzhjD 10. detsember 2020
leKMucsY
Loe lisaks
Email again:

Eelmine

Järgmine

EHTE LOOMINE

Jaga seda artiklit