MAAGILINE SÜDA – PUNANE JA RAHVUSLIKUD MUSTRID

VERREV. Punane on jõud, elu ja armastus. Punane on veri ja surm. Punane ei jäta külmaks, ta soojendab - kui ahi, kui saun, kui lõke. Kui oled tugev - ta ei põleta sind. Punane lõng seob meid meie esivanematega, üle aegade, üle aastatuhandete ja sind sinu laste ja lastelastega. Punane on maagiline ja kaitseb halva hinguse eest. Siin saavad kokku kirg, elujanu ja soomeugrilaste esimesed ja viimased metsmaasikad.

Punases on jõud ja vägi,  nii ka käsitsi valmistatud hõbedast ehetes.

Punane on ka meie süda, üsna metsmaasika kujuline.

Süda on üks motiiv, mida oma loodud ehetes kasutan. Olen sellele ehtekollektsioonile andnud nimeks „Maagiline Süda”. See süda ei ole ümar ja lihtne, ta on kandiliste servadega nagu meie esivanemate iidsed mustrid.


MAAGILINE SÜDA ehtekollektsioon

Süda aitab ja avitab. Süda hoiab sind elus. Süda muretseb, valutab ja siis jälle paisub rõõmust, nii et ajab üle ääre!

Südamesse mahub nii palju – rõõmu ja armastust, kurbust ja hüvastijättu.

Kas meil on üks või mitu esiema ja esiisa? Selle üle võivad teadlased vaielda, aga mulle meeldib mõelda, et oli üks Esiema ja üks Esi-Isa. Neist olemegi kõik saanud alguse, läbi nende vere, armastuse ja kire. Sama veri, sama teadmine voolab meis kõigis! Oleks huvitav mäletada – kõike, algusest peale, inimkonna ajalugu sinus endas. Ma usun, et meie veri mäletabki, me ainult ei kuula teda, ei oska enam kuulata.

Kuula ikka oma südant! Temas on alguse jõud ja vägi, ta hoiab ja kaitseb sind – maailma ja su enda eest, ta hoiab ja kaitseb su kalleid sinu ümber.MAAGILINE SÜDA ripats(hõbe 925, käsitöö, käsitsi graveeritud, fluoriit)

Neis mustrites ja punases lõngas ja motiivides on minu jaoks ka kodu. Kodutunne. Äratundmine ja mälestus läbi vere meie iidsetest esivanematest, lõkke soojus, ahju soojus. Punast on meie rahvariietes ja kindakirjades, sokkides ja sõbades nii palju. Oleme unustanud ja võime praegu vaid aimata ja arvata, mida täpselt kõik sümbolid ja kujundid algselt meie esivanemate jaoks tähendasid. Ilu pärast? Võib-olla seda ka, aga kõikidel märkidel oli ka sügavam tähendus, märgi taga oli terve maailm. Terve maa ja ilm, taevas ja maa ja hinged, jumalad, loovad jõud ja hävitavad jõud said soomeugri samaanitrummidel ja vöökirjades kokku.


MAAGILINE SÜDA suured kõrvarõngad(hõbe 925, käsitöö, käsitsi graveeritud)

Käsitöös on nii palju soojust ja hinge, püüan seda oma tehtud hõbeehetega vahendada. Püüan teha nägematut nähtavaks nagu nõiad ja samaanid tegid, tuua hoopis teisest ilmast teadmist siia ilma, manada hinge hõbedasse, loitsida läiget sõrme ümber... Tähtis on, et sul tekiks ehtega side, tunne - see on minu ehe, me kuulume kokku!

MAAGILINE SÜDA väikesed kõrvarõngad(hõbe 925, käsitöö, käsitsi graveeritud)

Peale 13 aastat väljamaal elades on Eesti väga kodune. Ta on väike ja paljud asjad vajavad parandamist nagu vanad kokkukukkuvad maamajad küladeski, aga ta on soe ja kodune nagu su vanaema kootud käpik. Kulunud ja siitsealt paigatud, värvi andnud ja välja veninud, aga ikkagi oma ja tuttav. 


Hõbeehetes on väge

Soomes olles sain aru, et variante on kaks. Kas muutun mina või muudan oma ümbritsevat. Kuna ma ise soomlaseks saada ei tahtnud ja oma ümbritsevat keskkonda ka ei suutnud koduseks taltsutada, siis tulin ära. Ära koju. Äratulemine on liikumine eemale, aga see on ka alati liikumine millegi poole. Oluline on liikuda üha rohkem iseenda poole. Oluline on teada, mida tahad, kus ja kellega. Oluline on julgeda teha nii nagu su süda ütleb, olla sina ise ja käia oma teed. Ega teised ei peagi sest aru saama. Oluline on olla enda moodi, olla meie oma rahva moodi, omamoodi. Ummamuudu elo om iks hää olõminõ! Inimene on imelik loom. Ta arvab, et kuskil mujal on kindlasti parem ja rohi rohelisem, ta tahab olla eurooplase ja ameeriklase moodi, sest see on trend ja teised teevad ju ka nii. 

Aga võiks tahta olla omamoodi, ehe. 

See nõuab julgust!

Käsitöös on soojust ja head energiat. Sa tead ka, et ükski teine ehe ei ole selline nagu sul, sest täpselt samasugust ehet ei ole võimalik käsitsi teha. 

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

SEINAMAALINGUD MAJALE SETOMAAL

Järgmine

LUGU SELLEST, KUIDAS ME KÄISIME PÄIKESETÕUSUL KAKERDAJA RABAS EHE ELO EHTEID PILDISTAMAS

Jaga seda artiklit