MINU SETUMAA JA SETU EHTED

Lugu sellest, kuidas ma hakkasin Seto ehteid tegema ja kuidas Setomaa sai hingele lähedaseks.

EHE ELO valmistatud hõbe 925 ja ehtsatest tsaarimüntidest kaalakõrd ja käsitsi graveeritud mustritega pross(foto Elo Uibokand)

Setumaa on värviline kant Lõuna-Eestis, kus on oma keel ja oma meel. Uma kiil ja uma miil! Kuna mu vanaema elas Vastseliina taga ja paljud sugulased elavadki sealkandis, siis see võro/seto keel on ikka hea ja kodune kuulda! Aru saada on kerge, kõnelda ja kirjutada raskem. Arru saada om kergemb, a kõnõlda ja kirotada vähä rassõmb!

Setumaa kombed on põnevad ja värvilised. Siin ülestõusmispühade munade veeretamine Uusvadas - loomka.  (fotod Elo Uibokand)

Kuningriigipäiv 2019 - kaunid rahvariided ja hõbeehted, leelo ja tants ja käsitöö. Seal valitakse ka uus Setumaa kuningas ehk õieti öeldes ülembsootska. Kui sa enam ülembsootska ei ole, siis oled lihtsalt sootska:) (foto Elo Uibokand)

Minu teekond Setu eheteni algas veidi üle aasta tagasi tänu Kaiseli Marile, kellega töötasime koos Eestimaa Looduse Fondis(olin seal mõnda aega loodustalgute korraldaja http://www.talgud.ee/) ja kes küsis, kas ma Setu ehteid ka teen ja telllis oma väikesele tütrele kaalakõrra. 


Väärt traditsioonid on väärt hoidmist ja kasvatamist  (foto Elo Uibokand)

Mari tuli ja näitas oma vana suurt uhket kolmekordset setu keed ja graveeringutega hõbesõlge. Imetlesin ehteid ja ütlesin, et oskan ikka teha, mis siis, et olin varasema 8 aasta jooksul peale ehtekooli lõpetamist teinud teistsuguseid (hõbe)ehteid. Julge hundi rind on rasvane! Tegin kaalakõrra ära ja illos sai! Hiljem olen palju nippe juurde õppinud ja keesid omajagu teinud. On rõõm oma kätega sellesse traditsiooni panustada! Hõbeehete valmistamises on vaja palju teadmisi hõbedast, töövõtetest ja tööriistadest ja peab tundma ka ehete ajalugu ja traditsioone. Ja hingejõudu on ka vaja, sest ehted(sõlg!) üldse on ju ka maagilised rituaalesemed ja traditsiooni kandjad, mitte ainult kaunistamiseks mõeldud, kuigi see, et naine end ilusana tunneb, on ka väga oluline:)

EHE ELO tehtud hõbedane kaalakõrd Iidale 
(foto Elo Uibokand)

(foto Elo Uibokand)

Setu ehete puhul on rõõm tunda, et olen osa traditsioonist ja annan nii oma panuse, et see kultuur säiliks. On noori, kes heameelega kannavad rahvariideid ja setu ehteid ja on neid, kes ei taha. Ma loodan, et nad vanemaks saades muudavad oma meelt ja saavad aru, kui eripärane nende setu kultuur on ja et see on väärt hoidmist ja elamist.


Minu käest saab tellida hõbedasi Setu ehteid ja Setu sõlgiKuningriigipäiv - Seto miihi kasatsk- Setu meeste tants  (foto Elo Uibokand)

Setu ehted on hõbedast, hõbemüntidest, sekka klaashelmeid. Hõbedat on meie esivanemad ajast aega on kasutanud ravimiseks ja kaitseks kurja silma eest, allikale minnes paluti vaimudelt ja jumalatelt abi ja ohvriks visati allikasse/jõkke münte ja kaabiti hõbevalget hõbeehete küljest. 

Laps sai ristimisel endale kerge ja väikese ristiga hõbekee, noored tüdrukud kandsid keesid, meheleminekuikka jõudes oli keesid ja ripatseid juba palju ja abielludes rinnale kinnitati suur sõlg kui naise viljakuse sümbol, mis ka kaitseb kurja silma eest. Vananedes jäi naisel ehteid järjest vähemaks ja eluring sai täis.

EHE ELO ehtemeistri töölaud - valmistan tellimisel ka kõiki teisi Seto ehteid

Setomaal põimuvad õigeusk ja eestlaste iidsed animistlikud uskumused ja traditsioonid.  (foto Elo Uibokand)

Setu naised on imeliselt värvikirevad! Peamiselt kasutatakse rahvaõivastes valget ja punast. Punane on elujõud ja samas kaitseb kurja jõu ja haiguste eest. (Kuningriigipäv 2019) (foto Elo Uibokand)

Minu esimese hõbedast seto sõle graveerimine.

Ja valmis setu sõlg. Oi, umbe illos tull!

EHE ELO graveerimas Maagilist väekeed ja all valmis kõrvarõngad  (foto Elo Uibokand)

Rahvuslike motiividega kõrvarõngad sobivad kõigi rahvariiete juurde ja samas võib neid ka igapäevaselt kanda teiste riietega.  (foto Elo Uibokand)

Kuningriigipäiv - Seto naisi kargus(naiste tants) ja Seto miihi kasatsk(meeste tants)- Setu naised ja mehed õpivad tantsima ikka juba pisikesest  peale!  (fotod Elo Uibokand)

Selle aasta jooksul olen Setumaal palju ringi sõitnud ja käinud veel ennetundmatutes looduskaunistes kohtades, tutvunud huvitavate inimestega, kaunistanud Obinitsa puhkekeskuse setu mustrite seinamaalingutega(sellest lähemalt mõnes teises postituses!), käinud mmmmõnusal Värska Folgil ja igale õigele setomeelsele kohustuslikul Kuningriigipäeval kirevaid rahvariideid ja uhkeid hõbeehteid imetlemas, leelot kuulamas, käsitööõlut maitsmas ja uut ülembsootskat valimas.


(foto Elo Uibokand)

Rahva tahtel ja Peko juhatusel sai uueks Peko asemikuks maa pääl 2019 aastal Järvelille Rein, kel on tegus ajalugu ette näidata. Minu hääl läks Mercale, sest naisi tuleb toetada ja ma arvasin, et nagunii Rein võidab:)


Setomaa ülembsootska ja kuninganna vahtsõt rõivakangast valimah.  (foto Elo Uibokand)

Paasapäiv Obinitsas - tore traditsioon, kus kõik pere ja sugulased tulevad haudadele kokku ja söövad ja joovad hääd-paremat. On nii hea näha, et lahkunuid ei unustata ja et tullakse kokku ja ollakse rõõmsad!
(foto Elo Uibokand)


Maalisin Obinitsa puhkekeskusele ka Seto mustritega seinamaalingud. Väga uhke sai! Enne ehtemeistriks saamist õppisin kunsti, peamiselt just maalimist.  (foto Elo Uibokand)

Igatahes Setumaal ei hakka sul kunagi igav! Kui sihid oma külastuse näiteks  Seto Kostipäiva päevadesse(augustis), siis saad kulgeda külast külasse, kodukohvikust kodurestorani ja maitsta seto sööke ja jooke ning nautida sellega kaasaskäivat programmi(laul, tants...).  Vaata veel Setomaa kohta https://visitsetomaa.ee/et/avasta-setomaad


Võimsad Härma müürid - nii imeline paik, hingele!
(fotod Elo Uibokand)

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

ENESELEIDMISE TEE JA USK – EHEDA SINU JUURDE.

Järgmine

MÕTTEID KEVADISEST METSAST - mustadest torbikseentest, Müütilisest Mikitast ja puidutööstusest

Jaga seda artiklit