TÕESTISÜNDINUD LUGU NIIDUST JA PÄKAPIKKUDE KEERULISEST SUHTEST SUVE, JÕULUVANA JA KASSIKAKUGA.

KAS TEAD, MIDA PÄKAPIKUD TEEVAD SUVEL JA MIDA NAD TEGELIKULT ARVAVAD JÕULUDEST?


Augustiõhtu kuldne valgus niidu pääl. Sääskede pillerkaar ja ohakatuttide pehme sosin. Ööd pimenevad, taevas on suur, põhjatu ja tähti täis. Näe, Linnutee! 

Sellistel hetkedel on üks õige soomeugrilane ikka maal, varbad mullas ja vaatab unistavalt taevasse. Oma hinges on eestlane ikka romantik, kui just praktiline pool temast võitu ei saa, mis, mis sunnib keset ööd külma higiga kaetuna metsa tormama ja harvesterile hääled sisse lööma. Raha on vaja teha, raha! Nälg tuleb! Majandus peab ju elama ja üraskid surema! Mets saab liiga vanaks, kõik kohe maha!

Aga taevas me kohal on ikka lai, ääretu ja tähti täis...
Mida teevad muud elukad peale inimlooma suveaja lõpus?

Haldjarahvas korjab ohakahäitsmeid endile koduseinte vahele voodriks ja nägeleb mõne unise kakerdava päkapikuga metsaserval, kes oma suveunest juba kogemata üles on ärganud. Päkapikk ei arva suvest just eriti hästi. Mõttetu leitsak! Palju mõnusam on kuskil hiirtelt või kassikakult ülelöödud vooderdatud pesas silm looja lasta ja suveöö unenägusid vaadata. Päkapikud ärkavad tavaliselt siis üles, kui jõuluvana piitsa plaksutades nende unedesse tikub. See juhtub hiljemalt öökülmade tulles. Siis saab päkapikk aru, et oh õudust, orjaaeg hakkab jälle pihta. Vaja tööle minna! Tee tööd, siis tuleb armastus!

 Päkapikkudel on jõuluvanaga omalaadi armastuse-vihkamise suhe. Ilma ei saa, aga koos on ka raske. Juba väikesest päkapikupõnnist peale näitab jõuluvana oma töörahvale enne talve motiveerivat filmi tõest ja õigusest, kust tuleb selgelt esile raske töö püha väärtus. Vahel julgeb mõni noor milleeniumipäkapikk piiksatada, et saab ju ka lihtsamalt! Mille peale Jõuluvana teda manitseva pilguga vaatab: "Töö on ju väärtus omaette! Ja kes siis inimlastel aitab plastikust vidinatega planeeti reostada? Meie kohus on inimest aidata, isegi kui ta on veel rumalam kui loll. Ära küsi, nokk kinni ja tööle, seltsimehed, tööle!"

Ega liiga vara üles ärganud päkapikud tavaliselt kaua ela. Kassikakud ja muud kullilised maksavad pesavarastamise eest kätte ja pistavad nad nahka. Aga ei ole mõtet päkapikkudele väga kaasa ka tunda, seda nimetatakse loomulikuks kaoks. Ja nad sigivad ju nii ruttu. 

Aga ilus on ta ju ikka, see augustikuine kuldne ajatu valgus niidu pääl.
Näe, täht kukub!


Järgmine
ÖÖMUINASJUTT PÕDRAKANEPIST, SUVISEST NIIDUST JA LENDAVATEST ELUKATEST

Vastused puuduvad

Email again: