SETU SÕLG

SETO SÕLG / SETU SÕLG / KUHIKSÕLG
SETU SUURSÕLG /SETO HÕPÕSÕLG

EHE ELO valmistab käsitööna 925 hõbedast seto suursõlgi ja teiste kihelkondade sõlgi/kuhiksõlgi.

Sõlg on vajalik ja kaunis ehe rahvarõivaste juurde, rõhutades iga naise ürgset naiselikkust ja viljakust.

SETO SÕLG on tänapäeval seto naise tunnus. Veel mõned põlved tagasi kandis sõlge ainult abielunaine, sõle sai naine peale oma pulmaööd. (Mõrsjaga pulmalisi kutsudes kandsid korra sõlge ka neiud-podruskid, mõrsja pruutneitsid). Sõlg oli abielunaise, emaduse ja viljaka ea tunnus, sõlge kanti kuni vanima lapse abiellumiseni või esimese lapselapse sünnini. Siis pärandati sõlg edasi. Sõlega on seotud palju maagilisi ja tervendavaid rituaale ja uskumusi.

Vanasti võis sõle tellida pruudile nii naise isa, kosilane kui kosilase isa, sõle võis ka pärida oma emalt, vanaemalt või tulevase mehe emalt. Tänapäeval võib sõle tellida ka naine ise, siis on kindel, et saab kandjale õige ja oma.

Sõlg valmib koostöös tellijaga.

Sõlge võib valmistada kas tellijale/kandjale isiklike graveeringutega(Sinule oluline taim, lill, lind, puu, muster) või siis täpselt vana ajaloolise sõle järgi(nt. ERM-i kogudes oleva sõle põhjalt). 

Sõlge tellides selgitame välja, kui suure läbimõõduga ja kui kõrge kuhikuga sõlge soovitakse. Siis aitan valida sõle mustrid jm üksikasjad. Sõle mustrid graveerin käsitsi.

Võimalik tasuda mitmes osas, viimane osa valmimisel.
Sõle valmimiseks tuleb arvestada 2-3 kuud.
EHE ELO töökoda asub Võrus.

Lisainfo ja tellimine:
Elo Uibokand tel: 56696580
info@eheelo.com